Historie české dermatologie a venerologie
Dermatovenerologie v českých zemích má hluboké kořeny sahající až do 19. století, kdy vznikaly první specializované kliniky a významné objevy formovaly obor. Vývoj dermatologie úzce souvisel s historickými změnami v české a evropské medicíně.
1. Počátky oboru (19. století)

V roce 1802 vzniklo první oddělení pro léčbu pohlavních nemocí v Praze, zpočátku zaměřené na ženy s pohlavními chorobami. V polovině 19. století se pod vedením Aloise Krause začaly rozvíjet základy dermatovenerologie jako samostatného oboru.
Nejvýznamnější postavou této éry byl Vítězslav Janovský, který položil základy české dermatologické literatury a působil jako první prezident Československé dermatologické společnosti v roce 1922.
2. Moderní dermatologie (20. století)
Mezi světovými válkami vynikli lékaři jako František Šamberger a Karel Gawalowský, kteří se zasloužili o boj proti venerickým chorobám a rozvoj diagnostických metod. Během druhé poloviny 20. století rostla role české dermatologie v rámci mezinárodních medicínských společností a vznikaly nové kliniky po celé republice.
3. Současná éra a významní představitelé
Po roce 1945 se dermatovenerologie stala nedílnou součástí lékařských fakult a výuky. Kliniky v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové a Olomouci se staly centry vzdělávání, výzkumu a léčby. Mezi moderní témata patří například je biologická léčba či problematika Lymské boreliózy.
4. Mezinárodní spolupráce a kongresy
Česká dermatovenerologická společnost (ČDS) dlouhodobě spolupracuje se zahraničními kolegy a pořádá významné kongresy. Tyto akce slouží k výměně zkušeností, vzdělávání a prezentaci nových vědeckých poznatků. Prohlédněte si materiály z přehledu kongresů v období 2005–2020.