Prururitus a prurigo
Zpracoval: Prof.MUDr Zdeněk Vlašín, DrSc.
Garant standardu: Česká dermatovenerologická společnost
Obory: 404-dermatovenerologie,101-interna,207-allergologie,001-prakt.lékařství
Definice onemocnění. Pruritus může být pouze příznakem některé přesně definované dermatózy, nebo může jít o svědění zdánlivě nepostižené kůže z nejrůznějších příčin systémového nebo lokálního charakteru,což musíme rozlišit.Úkolem dermatologa je podrobně vyšetřit nemocného anamnesticky i klinicky (celou kůži). V řadě případů pak je nutné provést řadu vyšetření laboratorních i klinických. V případě, že jde o dermatózu provázenou pruritem, další postup se odvíjí dle běžných schémat.
Personální předpoklady.Dermatolog s atestací I. i II. stupně,který má k sobě kvalifikovanou zdravotní sestru. Hospitalizace na dermatovenerologickém oddělení či klinice je nutná tam, kde si to vyžaduje typ základního kožního onemocnění (např.mycosis fungoides) nebo tehdy , když se nepodaří zjistit systémovou příčinu pruritu a běžné ambulantní diagnostické postupy nevedou k cíli.
Klinické projevy pruritu.
Zvolený diagnostický postup je poněkud odlišný dle toho, zda pruritus provází některou z dermatóz nebo má některou ze systémových příčin.
Dermatózy běžně provázené generalizovaným pruritem
Scabies a další parazitární onemocnění |
Nekonstantní puritus může být též u některých dermatóz:
|
Lokalizovaný pruritus - (příčiny dermatologického charakteru).
Skalp Seborrhoická dermatitis, zátylí neurodermatitis circumscrita, kontaktní ekzemová přecitlivělost -šampony a pod. Víčka Kontaktní ekzém po kosmetice, laku na nehty,alergie na inhalační alergeny Nos Atopie s rhinitis allergica, u dětí parasitární onemocnění střeva Ruce Kontaktní ekzem, scabies (meziprstní řasy) Bérce Varikózní komplex, asteotický ekzém Pruritus ani Tinea, psoriasis, seborrhoická dermatitis, kontaktní ekzém po zavádění čípků (procain aj.) . |
U perianálního pruritu, který je častým příkladem pruritu lokálního charakteru je nutné hledat i nedermatologické příčiny. Nejběžněji pruritus ani souvisí s hemorrhoidálními uzly a nevhodnou hygienou (po stolici vhodné očištění opláchnutím vlažnou vodou, resp.následnou aplikací kortikosteroidního krému slabé účinnosti).U dětí noční svědění u oxyuriasy.
V případě, že se nepodařilo diagnostikovat žádnou z dermatóz, nutno pátrat po systémových změnách a to jak anamnesticky (např.pátráme po úbytku váhy u neoplastických procesů), tak i pomocí specielních vyšetření.
Postup při vyšetřování nemocného pruritem:
1. Vyloučíme dermatózu, která múže být pruritem provázena. Diagnostický i léčebný postup se pak odvíjí podle pro dermatologii běžných schémat. Nezapomínáme na stav kůže a hygienické návyky nemocného (asteatotická dermatittis starých osob provokována nadměrnou hygienou, častým koupáním a alkalickými mýdly).
2. Nepodařilo-li se zjistit žádnou dermatózu, pak je nutné důkladné klinické vyšetření snažící se o odhalení některého z onemocnění vyvolávajícího pruritus: Vyšetřujeme dle individuelního plánu s ohledem na možné systémové příčiny (viz tab.).
Systémové příčiny pruritu
Hepatopathie Akutní hepatitis Cholestasa Primární biliární cirrhosa Extrahepatální biliární obstrukce Endokrinopathie Onemocnění CNS |
Hematologická onemocnění Paraproteinemie Neoplastická onemocnění |
Parasitární choroby Askaridiasis Trichinosis Ankylostomiasis Onchocercosis Nefropathie
|
V anamnéze pátráme po atopii, zejména po nedermatologických projevech atopie, vyloučíme abusus alkoholu a drog: Pruritus podporuje též užívání některých léků . (Příklady viz v tabulce). U stavebníků a chalupářů se dotazujeme na exposici izolačním materiálům se skleněnými. vlákny
Léky vyvolávající svědění: Velmi často (nad 5% osob) |
Relativně často (1-5% osob) |
Příklady běžně prováděných vyšetření:
KO včetně diferenciálu. Hledáme změny v počtu erythrocytů (hypochromní anemiie,polycythemie). U eosinofilie pátráme po parazitárních chorobách, zejména střev ( vyš.stolice na parazity (opakovat 3x).Paralelně bývá zvýšení IgE v séru. U žen gynekologické vyšetření (vyloučit graviditu)
Biochemické vyšetření séra, FW:.
glykemie na lačno (event.glykemický profil), jaterní testy a bilirubin v séru (vyloučit cholestásu), urea a kreatinin (nefropathie bývají provázeny pruritem,resp.prurigem).
Moč a sediment. Pátráme zejména po proteinurii a odpadech cukru v moči. Při podezření na karcinoidní syndrom: vyšetříme moč (24hod) na zvýšení odpadů kyseliny 5-hydroxyindoloctové (metabolit serotoninu) Indikátorem pro toto vyšetření je zarudnutí obličeje a krku a přítomnost příznaku označovaného jako flush.
Komplexní vyšetření k vyloučení neoplasie: RTG plic, vyšetření uzlin, sono žlučníku a břicha, v séru nádorové markery: PSA,CEA,AFP,CA 19-9), u žen CA 15-3,CA 125)
Vyšetření psychiatrické: u nemocných hledajících jako příčinu pruritu neexistující parasity, u acne excoriée.
Poznámka : V časné fázi onemocnění u HIV pozitivních osob bývá rovněž výrazný pruritus! Testování na HIV pozitivitu je indikováno dle individuelního posouzení případů.
Terapie.
1. Specifická. Je-li zjištěna přesná příčina pruritu, je léčba zaměřena na základní onemocnění (např.léčba dermatózy,operativní úprava u cholestasy, neoplastických onemocnění, kompensace diabetu a nefropatií).
2. Nespecifická lokální. Vhodná je aplikace lotií resp.krémů nebo pěny (méně vhodné jsou masti) s přísadou antipruriginosně účinných látek a to např.: 1,5-5% polidocanolu (obsažen např.v Balneum Hermal F-1,5%), kafru 0,5% nebo mentolu 0,5-1%. Fenistil gel je vhodný zejména na ošetření projevů po hmyzím štípnutí. U lokalizovaných forem kortikosteroidní externa (lotia, gely, foam, resp. krémy).
U pruritus ani je klíčovým opatřením způsob očištění po stolici. Vhodné je očištění opláchnutím vlažnou vodou bez mýdla, resp.následná aplikací kortikosteroidního krému slabé účinnosti.
3. Nespecifická-celková. Antihistaminika- zejména H1 blokátory se sedativním účinkem (např.promethazin (Prothazin), klemastin ( Tavegyl), dimetinden (Fenistil). Možná je kombinace i s H2 blokátory u případů špatně ovlivnitelných. Přidává se cimetidin, nebo některá z látek brzdících degranulaci mastocytů ( ketotifen = Zaditen,cromoglykoláty =Intal). Hydroxyzin (Atarax) je indikován zejména u pruritu spojeného s plastickým dermografismem.
Erythropoetin (Recormon ) 18j/kg 3x týdně) je indikován u nefrogenního priritu, pro značnou nákladnost není běžným lékem.
Při neúspěchu medikamentosní léčby možno s úspěchem ovlivnit reaktivitu kůže fototerapií (vhodné UVB).
Výstup
Stav nemocného po provedené léčbě odvisí od toho,zda se podařilo stanovit příčinu pruritu, odstranit nebo zmírnit jeho příčinu (vyléčit dermatózu,operativní odstranění cholestasy apod.). S tím souvisí výsledná prognóza onemocnění i soubor všech dalších opatření, které v zájmu nemocného nutno provést. Vzhledem k nejednotnosti příčin nelze přesně definovat.
Posudková hlediska jsou zcela individuální a nejednotná. Je logické, že pruritus provázející přesušenou kůži nebo scabies bude posuzován zcela rozdílně ve srovnání s pruritem u mycosis fungoides.
Prevence. Zhoršení pruritu může způsobit několik faktorů. Tak např.u atopiků je pruritus zhoršován teplým, neprodyšným oblečením a pobytem v teple. U starých osob a u atopiků časté koupele vedou k odstraňování lipoidního pláště kůže, jejímu vysychání a zhoršování nebo vyvolání svědění. Podobně zhoršují stav alkalická mýdla a aplikace hydrofobních olejů a mastí.
Důležité je přehodnocení celkové terapie pro jiné než dermatologické příčiny vzhledem ke schopnosti některých léků navozovat pruritus.
V dietě se vyhýbáme ostře kořeněným jídlům, kávě a zejména alkoholu.
Prurigo
Zpracoval: prof.MUDr. Zdeněk Vlašín, DrSc
Termín prurigo je historicky vzniklý, nejčastěji používán v souvislosti se vznikem isolovaných papulózních í nebo nodósních lezí následkem silného svědění. To vede dále k rozškrabání jejich povrchu za vzniku krust nebo i lichenifikace. Termín prurigo označuje nejednotné stavy.
Dříve běžný název Prurigo Besnier je synonymem pro atopickou dermatitis.
Onemocnění Prurigo simplex acuta Prurigo simplex subacuta Prurigo simplex chronica Prurigo nodularis Hyde
|
Synonymum Strophulus infantum) Urticaria papulosa chronica |
Poznámka: U dospělých,hlavně žen 20-30r. Často následek systémových onemocnění se svěděním (hemoblastózy, diabetes, neoplasmata). U staších osob.
|
V diagnostice je důležité vyloučit atopickou složku nebo některou ze systémových poruch (např.nefropathii ) nebo jinou přesně definovanou příčinu jakou může být např. parasitární onemocnění). Klíčovým vyšetřením pro odlišení pruriga od jiných dermatóz je histopatologie. V léčbě kromě opatření aplikovaných u pruritu je možné i lokální ovlivnění projevů u prurigo nodularis Hyde aplikací interalesionálních injekcí steroidů, resp. kryoterapie tekutým dusíkem.
V pruriginózní obraz může vyústit kterékoli ze systémových postižení. Proto pro posuzování pruriga a zpracování standardu platí v hrubých rysech totéž co pro pruritus (viz shora).
Literatura:
Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Winkelmann R.K,: Dermatology.
Springer-Verlag, New York, Berlin, Heidelberg, 1991.
Rook A.,Wilkinson D.S., Ebling F.J.G.: Textbook of Dermatology. Edited by Champion R.H.C. et al . Blackwell Science Ltd., London 1998.
Vosmík F. a kol. Dermatovenerologie. Nakladatelství Karolinum, Praha 1999.